Hodnocení ZŠ A MŠ

VLASTNÍ HODNOCENÍ ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÉ ŠKOLY

Toto vlastní hodnocení školy je zpracováno za  školní roky  2008/09 a 2009/10

Struktura vlastního  hodnocení školy byla projednána v pedagogické radě dne  30. 8. 2010

Vlastní hodnocení školy je zpracováno podle vyhlášky č. 15/2005 Sb., kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů, výročních zpráv a vlastního hodnocení školy a je zaměřeno na:

a) cíle, které si škola stanovila ve školním vzdělávacím programu, jejich reálnost a stupeň důležitosti,

b) posouzení, jakým způsobem škola plní cíle  s přihlédnutím k dalším cílům uvedeným zejména v rámcovém vzdělávacím programu a odpovídajících právních předpisech,

c)oblasti, ve kterých škola dosahuje dobrých výsledků, a oblasti, ve kterých je třeba        úroveň vzdělávání zlepšit, včetně návrhů příslušných opatření,

d)účinnost opatření obsažených v předchozím vlastním hodnocení.

 

Hlavní oblasti vlastního hodnocení školy:

a) podmínky ke vzdělávání
b) průběh vzdělávání
c) spolupráce s rodiči, vliv vzájemných vztahů školy, žáků, rodičů a dalších osob na vzdělávání
d)výsledky výchovně vzdělávací práce žáků ZŠ a MŠ
e) řízení školy, kvalita personální práce, kvalita dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků
f) úroveň výsledků práce školy, zejména vzhledem k podmínkám vzdělávání a ekonomickým zdrojům
g) výsledky kontrol prováděných na škole

 

Zpracování vlastního hodnocení

1. Příprava hodnocení

Na pedagogické radě zaměstnanců školy dne 30. 8. 2010  byla projednána podstata vlastního hodnocení a jeho cíle a návrh struktury vlastního hodnocení školy. Vzhledem k velikosti školy nebyl vyčleněn tým pracovníků pro zpracování hodnocení, na hodnocení se budou podílet všechny pedagogické pracovnice.

1. Sběr a třídění informací

Jako zdroje informací byly využity:
pedagogická dokumentace, učební plány,  školní vzdělávací program pro MŠ a ZŠ rozhovory s žáky, učiteli a rodiči, také se zřizovatelem písemné podklady, zejména inspekční zpráva,  záznamy kontrol, plány materiálního vybavení, plán samostudia a DVPP

Hlavní oblasti vlastního hodnocení školy

Jednotlivé oblasti jsou vždy posuzovány z pohledu cílů, které si škola stanovila, jak se daří je plnit, oblasti, kde škola dosahuje úspěchy a také v čem má rezervy.

 

A.  Podmínky ke vzdělání

Demografické podmínky

Ve sledovaných letech došlo k  nárůstu počtu žáků, proto nebylo nutné žádat zřizovatele o vyjímku v počtu dětí. – této žádosti bylo vyhověno, zřizovatel  se zavázal uhradit provozní i mzdové prostředky. Podle údajů z matriky počty v současnosti narozených dětí  mírně narůstají, takže v dalších letech bude  stabilizace počtu žáků na škole a tím dojde k zachování dvou  tříd ZŠ.

V mateřské škole je nárůst dětí velký, z kapacitních důvodů jsme ve  školním roce 2008/09 nepřijali 5 dětí  a ve školním roce 2009/10 nebylo přijato 6 dětí. Situace se nezlepší ani v dalších letech – kapacita MŠ nemůže být zvýšena – chybí vhodné prostory.V roce 2009/10 jsme vybudovali ložnici pro děti v přízemních prostorách školy – zrušení tělocvičny pro ZŠ – tělocvična byla zbudována v malém sále kulturního domu.Kapacita MŠ je 25 dětí.

V blízké budoucnosti lze očekávat větší příliv dětí do základní školy.

Legislativa

Do práce školy se výrazně promítl nový školský zákon, práce školské  rady, novelizace zákoníku  práce a zejména Rámcový vzdělávací program jako zdroj pro vypracování školního vzdělávacího programu pro základní a předškolní vzdělávání.

Naši pedagogičtí  pracovníci jsou podle zákona č. 563/2004 Sb. odborně kvalifikovaní a mohou být na škole zaměstnáni i po 31.12.2009.

 

Konkurenční prostředí školy

Naše malotřídní  škola je svým charakterem venkovskou školou.

V posledních letech jsme zaznamenali následující skutečnosti:

Škola se dostává do velmi úzké vazby škola- zřizovatel.

Zvyšuje  se počet dětí ve věku povinné školní docházky, vzrůstá konkurence škol a nutnost prosadit se mezi nimi – nutnost udržet a získat žáky.

Postupně se mění přístup rodičů ke škole – již jim není jedno, jakou školu jejich dítě navštěvuje, učí se hodnotit školy, kladou stále větší požadavky.Ve školním roce 2009/10 došlo ke střetu mezi rodiči a ředitelkou, které vyvrcholilo sepsáním petice a odvoláním ředitelky z funkce,jinak by rodiče odhlásili žáky ze ZŠ a škola by byla zrušená.

Pedagogičtí  zaměstnanci prosazují  otevřenost školy vůči rodičům, což  přináší škole užitek./ukázkové hodiny v ZŠ a  práce v MŠ, společné akce s rodiči, veřejná vystoupení.../

Poslední kontrola ČŠI byla provedena  na naší škole ve dnech 20. až 22.5. 2008.  Ze závěrečné zprávy vyplývá, že  patříme  mezi skupinu velmi dobře hodnocených škol, kde pozitiva převažují nad negativy.Průběh vzdělávání je ovlivněn zejména individualizací výuky a pozitivním sociálním klimatem. realizací projektů a střídáním metod a forem práce byli žáci vedeni k samostatnosti i spolupráci, a proto se dařilo rozvíjet jejich klíčové kompetence. Oblast vedení školy byla hodnocena jako průměrná, zjištěná rizika byla odstranitelná.

Další kontrola je plánovaná na příští školní rok. Věříme, že hodnocení naší práce bude opět pozitivní.

Snažili jsme se plnit  přání a potřeby rodičů a jejich dětí, vytvářet bezstresové, pohodové prostředí bez snížení nároků na kvalitu práce.Ale arogantní vystupování ředitelky k rodičům, dětem a zaměstnancům naše snahy mařilo, přesto jsme se snažili zachovat profesionální přístup k plnění svých povinností.

Žáci, kteří odcházejí do 5tých ročníků do spádových škol (ZŠ Kunštát  nebo Boskovice),jsou   úspěšní, všichni základní  stupeň vzdělávání úspěšně dokončí. Podle informací z jednotlivých základních  škol naši žáci nemají problémy s adaptací na  výuku  a jejich  vědomosti z naší školy jim umožňují úspěšně zvládat učivo.

Při propagaci školy se zaměřujeme na různé cílové skupiny – snažíme se například o co nejužší spolupráci mezi MŠ a ZŠ – společné akce.

Velmi dobrou spolupráci ještě dále rozvíjeme s okolními školami ve Svitávce, Kunštátě a Rozseči– žáci a učitelé z těchto škol se společně účastní kultur. a  sportovních akcí.

Zjistili jsme, že stále větší množství rodičů při výběru vhodné školy pro své dítě přistupuje odpovědně k hodnocení škol – sledují webové stránky, informují se na školu buď přímo, či zprostředkovaně.

Značné rezervy ovšem stále máme s propagací školy, neumíme výsledky své práce efektivně „prodat“!!V příštím školním roce chceme založit webové stránky školy, ty současné (pod OÚ Sebranice)  jsou nedostačující.

 

B. Průběh vzdělávání

Pro kontrolní a hospitační činnost má ředitel školy zpracován Plán kontrolní činnosti. Ten stanovuje frekvenci a oblasti kontrol v jednotlivých úsecích s konkrétní zodpovědností za jednotlivé oblasti

Ve školním roce 2009/10 není žádný zápis o hospitační činnosti ředitelky.

V příštím školní roce je třeba  vytvořit aktuální plán kontrolní a hospitační činnosti.

Ze samohodnocení učitelek obou typů škol vyplývá, že plánování a bezprostřední příprava vzdělávací práce jsou promyšlené. Stanovené cíle respektují věkové a vývojové zvláštnosti dětí i jejich osobní tempo. Spontánní a řízené aktivity se přirozeně prolínají, probíhají ve třídě i při pobytu venku. Forma provedení odpovídá danému tématu. Učitelky s dětmi pracují skupinově i individuálně. Vhodné je navození a využívání přirozených učebních situací. Zvolené metody a formy práce nechávají většinou dětem prostor pro svobodné rozhodování, možnost volby a respektovaly jejich spontánnost. Učitelky vytvářejí pro splnění zadávaných úkolů přiměřený časový prostor. V případě nižšího zájmu nebo koncentrace pozornosti si děti mohou zvolit náhradní, pro ně zajímavější činnost. Zřejmá byla i orientace na problémové učení a experimentování. Promyšleně je zařazováno i relaxační a dechové cvičení jako jedna z forem pohybové stimulace, střídání rušných a klidových částí vyučovací hodiny a dne v MŠ.

Spolupráce s pedagogicko-psychologickou poradnou  je vcelku dobrá. Škola pracuje s   PPP v  Blansku a Boskovicích Nejde jen o odborné vyšetření žáků doporučených školou, pracovníci PPP navštíví zpravidla jednou ročně přímo školu, poskytují konzultace vyučujícím a žákům, některá vyšetření probíhají na základě souhlasu. Odborné posudky jsou ve většině případů zpracovány kvalitně, a jsou proto pro vyučující přínosem pro další práci  s  žáky.

Práce školní metodičky prevence sociálně patologických jevů je systematická a koncepční, která zahrnuje aktivity dlouhodobé i jednorázové.

Vzdělávací programy jsou realizovány v souladu s údaji v rozhodnutí o zařazení do sítě škol. Učební plán ZŠ je zpracován v souladu s učebním dokumentem, týdenní dotace jednotlivých předmětů jsou dodrženy.

Kontrolovaná povinná dokumentace základní školy je vedena ve stanoveném rozsahu, zápisy o probraném učivu v třídních knihách jsou průkazné.

Výuka v ZŠ a výchovně vzdělávací práce v MŠ jsou v souladu s učebními dokumenty ramcového vzdělávacího programu. Učební osnovy jsou učiteli rozpracovány do tematických plánů, které jsou schváleny vedením školy. Jejich plnění však nebylo v minulém školním roce kontrolováno při hospitacích vedením školy. Kontrola naplňování učebních osnov a rámcového programu bude v příštím roce realizovaná.

Žáci základní školy a děti z mateřské školy  se účinně spolupodílí na vytváření pravidel chování, která většinou bezproblémově respektují. Velmi aktivně se podílejí na estetickém vzhledu učebního prostředí. Velký důraz je kladen na psychohygienu učení, udržování partnerských vztahů, otevřenou komunikaci, řešení problémových situací a vyjadřování osobních postojů k probíraným tématům. Výuka probíhá s využitím kooperativních technik s navozením prožitku. Zvládáním obtížných situací se prohlubovala u žáků schopnost sebepoznání a empatie. Tím se dařilo důsledně rozvíjet osobnostní a sociální cítění žáků. Žáci cíleně získávali praktické zkušenosti za účelem prevence sociálně patologických jevů, všestranného rozvoje jejich individuality a vzájemného respektu. Vše přispívá ke zdravému sociálnímu klimatu i efektivní výuce. Většina žáků pracuje individuálně i ve skupinách, reaguje na podněty učitelů, otevřeně komunikuje a průběžně si upevňuje dosavadní mezipředmětové znalosti. Stávající materiálně-technické podmínky školy učitelé  využívají.

 

C. Spoluúčast rodičů, vliv vzájemných vztahů školy, žáků, rodičů a dalších osob na vzdělávání

Slabé stránky:

škola nemá hospodářskou činnost

komunikace s rodiči se omezuje na třídní schůzky a individuální pohovory,          není ustaveno SRPŠ,v loňském školním roce byla špatná komunikace s rodiči – stížnosti u zřizovatele

špatná propagace školy – nezřízené webové stránky školy

špatný technický stav budovy a špatné materiální vybavení

Silné stránky:

kvalifikovanost – téměř úplná aprobovanost pg sboru

věkově složení  pg. sbor – předávání zkušeností od starších kolegyň

péče o dyslektiky (kvalifikovanost učitelek 1. stupně – logopedie)

možnost doučování (vstřícnost učitelů)

výhody venkovské školy – všichni se znají

komunikace mezi učitelkami ZŠ a MŠ je na velmi dobré úrovni

Hrozby:

nedostatek financí, konkurence okolních škol, nedostatek žáků v ZŠ ,  nízká motivace pracovníků, apatie a nechuť k novým metodám,nekonstruktivní dialog mezi vedením školy a zaměstnanci.

 

D. Výsledky vzdělávání žáků ZŠ a vzdělávací práce v MŠ

Rozbor zjištěných skutečností je pravidelně prováděn na jednání pedagogické rady. Závěry analýzy jsou využívány při tvorbě plánu práce na příští školní rok.

Pro hodnocení žáků získávají učitelé podklady ústním a písemným zkoušením.

Vyučovací hodiny nepostrádaly závěrečné shrnutí probíraného učiva a celkové hodnocení práce žáků.

Z pohledu učitelek nebyl při vlastní výuce  používán jen frontální přístup s dominancí učitele, žáci si poznatky osvojovali i formou skupinové práce a řízeného rozhovoru s vyučujícími, případně jim byly diktovány. Celkově byli vedeni k širší aplikaci učiva i formou samostatné práce.

Dostatečná pozornost je věnována písemnému projevu žáků. Kontrolní diktáty z českého jazyka píší žáci v každém ročníku a prověrky z probraného mluvnického učiva.

Ve většině hodin se projevuje snaha čas efektivně využívat a jednotlivé aktivity za sebou logicky řadit, vytčené cíle byly dosaženy vždy. Z didaktických principů byly dostatečně respektovány především zásady názornosti, vlastní aktivity žáků a možnosti individuálního tempa.

Interakce a komunikace se při výuce řídí pravidly jednání, jež žáci akceptují, je vytvářen dostatečný prostor pro vyjádření žákova vlastního názoru. Komunikace a vyjadřování žáků jsou vesměs  dobré.

Na škole byly zařazeny tyto projekty: Zdravé zuby, Zdravá výživa, Bezpečná cesta nejen do školy.

V oblasti MPP to byl projekt „Nenič své zdravé tělo“.

Výsledky vzdělávání zjišťované školou

Zjišťování výsledků vzdělávání je ve škole věnována patřičná pozornost.
Vlastní testy využíváme  k pravidelnému vyhodnocování znalostí žáků z probraného učiva za určité období.  Hodnocení, které provádí vyučující, poskytuje objektivní přehled o úrovni znalostí žáků, signalizuje případné nedostatky a specifikuje opatření k odstranění zjištěných nedostatků ve znalostech učiva. Analýza zjištěných výsledků je předmětem jednání pedagogické rady.

 

Výsledky  vzdělávací práce  v MŠ

Při tvorbě školního vzdělávacího programu se vycházelo z programu Kurikula podpory zdraví v MŠ a částečně z RVP pro PV, podle vypracovaného školního vzdělávacího programu pro MŠ. Cíl ŠVP byl naplňován ve všech činnostech celého školního roku. Byl realizován v tematických  celcích a v týdenních  až čtrnáctidenních okruzích.

Naše výchovně vzdělávací práce byla celý rok zaměřena a podřízena individuálním potřebám a zájmu dětí. Bylo dbáno na přirozenost, nenásilnost a funkčnost výchovného působení na dítě.

Organizaci a uspořádání denního režimu byla uvolněnější podle konkrétních podmínek a potřeb,ale  toto uvolnění nevedlo k toleranci nedostatků a ke snížení požadavků na duševní a tělesné prospívání dětí.

Důraz byl kladen na rozvoj dítěte, uspokojování jeho potřeb a zájmů v přirozeném prostředí, aby zkušenosti získávaly především formou prožitkového učení tím, že něco dělají a že to co dělají prožívají a tím sbírají a zpracovávají zkušenosti ze všech oblastí života. Činnosti se volily tak, aby procházely jejich rukama a tím se zapojilo více smyslových orgánů dětí.

Všechny činnosti byly plánovitě a systematicky připravované a promyšlené s dostatkem pomůcek a různorodého materiálumateriálu.Po celou dobu jsme se snažili, aby byly děti spokojené a činnosti  jim přinášely radost,  uspokojení a pohodu .

Důležitým faktorem hodnocení výsledků práce s dětmi v MŠ  je pedagogická diagnostika. Pro získání potřebných informací o dítěti slouží vstupní dotazníky od rodičů a každodenní pozorování dětí při hře i řízených činnostech a při plnění systematicky plánovaných  úkolů v edukativních skupinách.Záznamy o dětech jsou vedeny pečlivě a přehledně – učitelky spolupracují, vzájemně si vyměňují poznatky o sledování dětí.Velký důraz je kladen na prožitkové učení a na vyhodnocení činností.Také na dodržování a plnění kompetencí pro předškolní vzdělávání.

Nedostatkem ve školním roce 2008/09 bylo to, že jedna z učitelek MŠ vykonávala funkci zastupující ředitelky za nepřítomnou ředitelku, která byla na MD.Pracovní doba učitelek v MŠ se neprolínala, individuální práce se staršími dětmi byla na úkor práce s mladšími  dětmi.Ve školním roce 2009/10 se vrátila ředitelka z MD a učitelky MŠ pracovaly na plný úvazek.

 

Prognóza:

V tomto školním roce budeme  vycházet z RVP pro PV

Bude me  pokračovat :

  • v systematickém vedení dětí k péči o sebe sama,
  • k ochraně svého zdraví
  • k péči o životní prostředí a ochraně přírody,
  • k získávání nových zkušeností  a k prohloubení získaných poznatků.

 

Nadále budeme zapojeni do projektu školy „ Recyklohraní“ - budeme se snažit vhodnými metodami a formami práce položit základy  ekologické výchovy dětí předškol. věku – třídění odpadu a jeho recyklace, ochrana životního prostředí.

Tento projekt bude realizován v průběhu celého roku.

Sběrem papíru se zapojíme do projektu „Adopce na dálku“ ve spolupráci se ZŠ Kunštát.Povedeme děti k tomu, aby i doma sbíraly papír a nosily do školy.

Budeme   dodržovat zpětnou vazbu tematických celků a činností, vyhodnocovat splnění či nesplnění vytýčených cílů a vyvozovat důsledky ke zlepšení  vzdělávací práce.

Třídní  vzdělávací program budeme  plánovat  v týdenních až čtrnáctidenních intervalech, hodnocení činností  budeme  provádět 1x za týden

Pedagogická diagnostika se bude provádět stejným způsobem jako v minulých letech – poznatky o dětech se budou zapisovat do sešitu.

Budeme se snažit  o  zlepšování   pracovního  prostředí, materiálního vybavení a nákup nových pomůcek pro kvalitnější práci s dětmi.

Učitelky budou rozšiřovat svoje vědomosti  účastí  na seminářích a kurzech dle nabídky vzdělávacích programů.

Vzhledem k tomu, že byla odvolaná ředitelka školy, opět jedna z učitelek MŠ byla dočasně jmenovaná ředitelkou školy, budou zase kladeny zvýšené nároky na práci učitelky v MŠ. Počet přijatých dětí je 25, na vycházky nesmí učitelka mít více než 20 dětí,přistoupí se k opatření, že ve vyjímečných případech bude doprovázet učitelku na vycházkách jedna z provozních zaměstnankyň – bude sepsán dodatek k náplni práce uklizečky.

 

E. Řízení školy, kvalita personální práce, kvalita DVPP

Ředitel koordinuje práci jednotlivých útvarů zejména prostřednictvím pedagogických a provozních porad a systémem vnitřních předpisů, které stanovují jednoznačná pravidla činnosti školy.

Komunikační systém má jasná pravidla. Aktuální zprávy potřebné pro pracovníky školy jsou zveřejněny na příslušných nástěnkách, nebo jsou předávány ústně při každodenním styku s pracovníky.

Důležité charakteristické rysy pedagogického týmu :

Všichni pedagogičtí pracovníci nemají požadovanou odbornou kvalifikaci. Snahou je, aby od roku 2010 byli na škole všichni pedagogové odborně kvalifikováni.d(doplnění funkčního studia ředitelky)

Ve školním roce 2008/09 byl počet všech zaměstnanců školy  8. Z celkového počtu zaměstnanců  byli 4 pedagogičtí pracovníci a 4 provozní  pracovníci. Podmínky odborné kvalifikace splňují jen 2 pedag. pracovnice – učitelka ZŠ  a ředitelka  ZŠ mají jen středoškolské vzdělání.

Ve školním roce 2009/10 bylo na škole 9 zaměstnanců – z toho 5 pedagog. pracovnic a 4 provozní zaměstnanci.Podmímky odborné kvalifikace splňují 4 ped. pracovnice, jedna ped. pracovnice na ZŠ má středoškol. vzdělání a pracuje na zkrácený úvazek 0,4.

 

Kvalita pedagogického sboru

Při zjišťování kvality práce zaměstnanců školy jsme se zaměřili na tyto charakteristiky

  1. Hodnocení pracovní týmové role. U každého pracovníka bylo snahou najít jeho silné stránky a jak je využít v práci pro tým.
  2. Chování v průběhu pracovního procesu.  Ve školním roce 2009/10 došlo ke zhoršování osobních vztahů a k napětí mezi vedením školy a zaměstnanci.
  3. Perspektivnost pro školu. Školní vzdělávací program vyžaduje komplexní vzdělání pedagogických pracovníků, přesahující jejich odbornou aprobaci. Škola motivovala pracovníky k rozšiřování jejich vzdělání.

 

Další vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP)

 

Všechny pedagogické pracovnice se zúčastnily vzdělávacích programů a seminářů podle nabídky SSŠ Brno.

 

Ve školním roce 2008/09:

Názvy seminářů:

  • Výtvarné zpracování materiálu
  • Jazyková výchova ve vzděl. ZŠ
  • Studijní cesta – Dolní Dubňany
  • Budoucí úspěšnost předškoláka
  • Matematika ve vzděl. ZŠ
  • Sebehodnocení školy
  • Cizí jazyk napříč předměty
  • Stud. cesty po školách

 

Ve školní roce 2009/10:

Názvy seminářů:

  • výtvarné techniky
  • hospitační činnost ředitelky
  • hry, soutěže a náměty pro ŠD
  • psychohygiena učitele
  • hodnotící činnost učitelky
  • zdokonalovací kurzy AJ
  • vzdělávací program pro uč. 1. - 5. ročníku
  • výtvarná dílna
  • novela zákona o ped. pracovnících

Personalistika

Personální strategie školy. Délka praxe některých pedagogů na  škole je velmi vysoká ( kolem 30 let) a to zvyšuje riziko výskytu syndromu vyhořelosti, poklesu psychických sil a rezerv a ztráty motivace. Škola se proto zaměřila na prevenci, zejména ve vyhledávání oblastí, ve kterých by se mohli jednotliví pracovníci angažovat -  rozšiřování znlostí formou samostudia a účastí na seminářích.

Mezilidské vztahy ve škole byly ve školní roce 2009/10 narušeny příchodem ředitelky a jejím arogantním a direktivním přístupem k zaměstnancům.V minulých letech byly mezilidské vztahy všemi pedagogickými i provozními pracovníky označovány jako velmi dobré.

 

F. Úroveň výsledků práce školy, zejména vzhledem k podmínkám vzdělávání a ekonomickým zdrojů

Kontrolní systém

Ve školním roce 2008/09 vycházela ředitelka v  kontrolní činnosti z poznatků ČŠI z poslední inspekční návštěvy a zaměřila se na odstranění nedostatků vytčených v inspekční zprávě, na sledování plnění učebních plánů, dodržování osnov a vedení předepsané dokumentace pedagogickými pracovníky, dodržování směrnic školy pedagogy (zejména klasifikačního řádu, školního řádu), byl kontrolován podíl na vytváření vhodných psychohygienických podmínek pro práci žáků i kolegů a dalších zaměstnanců školy.

Ředitel školy má podrobný a všestranný plán kontrolní a hospitační činnosti. V roce 2009/10 ředitelka neprováděla žádnou hospitační činnost v MŠ, jen 1x v ZŠ na vyučovací hodině hudební výchovy. Všem zaměstnancům byl umožněn  odborný růst prostřednictvím plánovaných aktivit dalšího vzdělávání. Hodnocení výsledků práce  se provádí v souladu s vnitřním platovým předpisem, který je doplněn kritérii pro přiznání osobních příplatků pedagogických pracovníků.

 

Koncepční záměry školy

V práci naší školy ve školní roce 2008/09, která chápe svoje úsilí jako skutečnou službu zákazníkům, jsme kladli  důraz na některé aspekty:

  • Seznamování rodičů s nabídkou školy, její srozumitelnost, bohatost, možnost. Zjistili jsme, že ve stále větší míře vyhledávají rodiče nejrůznější zdroje informací. Nejdůležitější pro ně zůstává kladná osobní zkušenost jiných rodičů, ale běžné je vyhledávání informací na webových stránkách jiných škol, porovnávání výročních zpráv sousedních škol, účast na propagačních akcích školy.  Rodiče mají možnost navštívit s dětmi vyučování a mohou pobývat v MŠ během dne, seznámit se s kolektivem třídy, stylem práce učitelky. Zde rodiče ocení nejvíce otevřenost školy - nejde o předem připravené "vzorové hodiny", návštěva je možná kdykoli.
  • Vstřícnost vůči rodičům po celou dobu školní a předškolní docházky jejich dítěte. Jde v podstatě o potvrzování prvního příznivého dojmu, potvrzování, že poskytovaná služba je na stále stejně dobré úrovni, že reakce školy na požadavky rodičů je stále pozitivní, vstřícná.
  • Zjišťování potřeb žáků ZŠ a dětí MŠ, objasňování případných korekcí jejich nereálných požadavků. Péče o ně v době, kdy to potřebují.

 

 

Koncepce rozvoje školy má formu písemného vhodně strukturovaného dokumentu, jehož obsah vychází  z analýzy „počátečního stavu“, akceptuje spolupráci s rodiči a veřejností v obci, zdůrazňuje nutnost existence pozitivních vztahů v pedagogickém sboru a respektuje osobnost dítěte. Zřizovatel je o koncepčních záměrech informován prostřednictvím vedení  školy a k jejich podpoře přispívá konkrétními kroky. Koncepce rozvoje školy je otevřeným dokumentem, jehož doplňování se předpokládá v závislosti na finančním potenciálu zainteresovaných stran.

Na začátku každého školního roku ředitel školy předkládá pedagogům a školské radě ke konzultacím celoroční plán činnosti školy, který vychází z dlouhodobé koncepce. Cíle jsou reálné a v rámci stanovených priorit se plní.

Škola dbala o rozvoj zdraví, zajištění optimálních podmínek pro všechny zdravotní typy dětí. Usilovala o to, aby činností školy nebylo zdraví žáků a pracovníků ohroženo nebo zhoršeno. Zajistila žákům dostatek pohybu během přestávek i při tělovýchovných chvilkách během vyučovacích hodin. Za příznivého počasí zajistila pobyt žáků o přestávce mimo budovu školy.

Vyučující byli motivováni k pořádání akcí ozdravného, sportovního charakteru pro žáky v rámci výuky předmětů i v mimoškolní činnosti, zařazování pohybových forem do vyučovacích hodin.

Škola usilovala o výrazné diferencování hodnocení a klasifikaci chování žáků. Vyučující se sjednotili v požadavcích na chování žáků, důsledně a jednotně postihovali kázeňské přestupky ve škole. Případy nevhodného chování žáků na veřejnosti, které škole nepřísluší trestat, rozebírali s žáky a vedli je k pochopení nevhodnosti takového chování. Kromě opatření k upevnění kázně a klasifikace chování využívali spolupráci s rodiči.

Škola založila svoji propagaci na „tradiční“ podobě školy, kdy se snažíme zachovávat a propagovat kladné tradiční hodnoty – dobrá kázeň žáků, obsah učiva přiměřený možnostem žáků, spoluúčast  rodičů, otevřenost  veřejnosti,  pravidelné získávání údajů od rodičů, jejich názorů na kvalitu školy, při předávání informací rodičům preferujeme osobní jednání, návštěvy rodičů na škole.

Při kontrolní činnosti se vedení školy zaměřilo na postižení celkového charakteru výuky - zda se vyučující omezuje jen na odbornou výuku, nebo zda dokáže vhodným způsobem formovat vývoj žáků, ovlivňovat jejich postoje. Zda ve všech dětech dokáže respektovat jejich osobnost a individuální cestu vývoje. Zda usiluje  o zlepšení kulturnosti vyjadřování a jednání žáků při kontaktu s pracovníky školy.

 

G. Výsledky kontrol prováděných na škole.

Ve školním roce 2008/09 byly na škole provedeny tyto kontroly:

  • Kontrola hasicích přístrojů dne 14. 10. 2008 ( 1 ks. byl vyřazen 2 ks. odvezeny do opravy – do týdne vráceny opravené)
  • Cvičení složek IZS s evakuací školy dne 16. 10. 2008
  • Požární preventivní prohlídka dne 24. 10. 2008 ( objevena závada – nelze otevřít 2 křídlo vchodových dveří. Tato závada byla odstraněna v prosinci 2008, byly vyměněny vchodové dveře za nové plastové)
  • Revize plynového topení před topnou sezónou dne 1. 10. 2008
  • Hospodaření s finančními prostředky obce dne 9. 12. 2008 – nebyly shledány žádné nedostatky
  • Revize těl. nářadí a školní zahrady dne 1. 4. 2009 ( shledány závažné nedostatky – nevhodné průlezky, špatný stav kolotoče a houpačky – je nutná celková rekonstrukce vybavení zahrady – bylo naplánováno na rok 2009/10 a zahrnuto do plánu rozpočtu na rok 2009)
  • Kontrola KHS dne 7. 4. 2009, která byla zaměřena na osvětlení tříd ZŠ a herny MŠ. Osvětlení je nevhodné, bylo nutné provést opatření k zajištění nápravy – dne 21. 4. 2009 bylo provedeno měření umělého osvětlení a na základě tohoto posudku byla provedena rekonstrukce elektroinstalace a oprava osvětlení v MŠ i ZŠ. Termím splnění požadavku KHS byl do 1. 9. 2009 a byl dodržen.

Ve školním roce 2009/10 byly na škole provedeny tyto kontroly:

  • Revize el. spotřebičů dne 17. 9. 2009
  • Kontrola hasících přístrojů dne 14. 9. 2009 ( 2 ks. byly odvezeny do opravy a nebyly na škole více než 3 měsíce)
  • Revize plynového topení dne 1. 10. 2009 – bez závady
  • Požární preventivní prohlídka dne 31. 8. 2009
  • Úřad práce Blansko – plnění podmínky nároků na rod. příspěvek ze str. rodičů
  • Hospodaření s fin. prostředky obce dne 4. 12. 2009 a 22. 6. 2010
  • Kontrola KHS – zaměřena na splnění požadavků a odstranění závad z předešlého šetření a nebyly shledány žádné nedostatky.
  • Kontrola pojistného plnění úkolů nem. a důch. pojištění dne 26. 5. 2010

Zápisy ze všech provedených kontrol jsou k nahlédnutí v dokumentaci školy v ředitelně.

 

Obecný závěr:

Za pozornost stojí  fakt, že ve školním roce 2008/09  byla změna postu ředitelky školy – stávající ředitelka školy Mgr. Jana Francová byla t.č. na mateřské dovolené, její statutární zástupkyní byla určena Bohumila Jeřábková, která nesplňovala  podmínky odborné kvalifikace na výkon funkce ředitelky školy. I přes tuto skutečnost byly podmínky, průběh a výsledky vzdělávání dětí MŠ a žáků ZŠ na velmi dobré úrovni.

Ve školním roce 2009/10 se vrátila po MD do funkce ředitelky školy Mgr. Jana Francová,ale s jejími metodami práce nebyli spokojeni nejen rodiče ale i zaměstnanci a zřizovatel, a tak byla ředitelka z funkce odvolána.

Zpracováno k 30.8. 20010

Vypracovala Jeřábková Bohumila –  ředitelka školy

zpět